Pravidelné vyčesávání psa nebo kočky je jeden z nejjednodušších způsobů, jak posílit pouto mezi majitelem a jeho zvířetem. Kromě toho, že česáním srst udržujeme v čistém stavu a dobré kondici, minimalizujeme vypadávání srsti a masírujeme pokožku. Při česání můžeme rovněž objevit případné kožní bulky, ranky či záněty, které mohou vyžadovat veterinární péči.

Důvody k pravidelnému česání psů a koček:

  • česáním udržujeme srst čistou
  • psům i kočkám se česání obvykle líbí, užívají si tak úzký kontakt s majitelem a jeho zvýšenou pozornost
  • vyčesáváním odstraňujeme odumřelou srst
  • pravidelným česáním srst vypadá dobře, česání dodává srsti lesk
  • během česání můžeme odhalit poranění kůže či jiné kožní problémy

Jak často česat psa a kočku?

Malá štěňata či koťata se snažíme česat každý den. Hlavním důvodem je, aby si mládě na česání zvyklo a vyhneme se tak případným problémům v dospělosti. U dospělých psů a koček frekvence česání závisí na typu srsti. Krátkosrstá plemena stačí česat jednou týdně. Zvířata s hustou srstí vyžadují česání dvakrát až třikrát týdně, během línání na jaře a na podzim i častěji. Plemena s dlouhou srstí budou pravděpodobně vyžadovat denní péči, aby se předešlo tvorbě „žmolků“ nebo plstnatění srsti.

Postup při česání psů a koček

Česání začínáme na hlavě. Pokožka na hlavě psa i kočky je jemná a citlivá, při česání dáváme pozor i na oči a uši. Pokud má zvíře dlouhou srst padající na oči nebo delší „vousy“, tuto srst u kořene přichytíme prsty a rozčesáváme teprve nad prsty.

Dlouhou srst na uších a za ušima rozčesáváme opět po uchycení srsti prsty nad pokožkou. Opatrně rozčesáme „žmolky“ za ušima. Pokud jsou příliš zamotané, opatrně je odstřihneme.

Pokračujeme česáním krku, u dlouhosrstých plemen, které mají kolem krku a hrudníku límec, použijeme hřeben nebo kartáč na vyčesávání podsady.

Spodní část hrudníku a břicho vyčesáváme jemně, psi i kočky mají obzvlášť citlivou pokožku zejména kolem břicha a genitálií. U dlouhosrstých plemen opatrně rozčešeme i srst pod „pažemi“ a na předních a zadních končetinách. Silně zauzlené „žmolky“ opět odstřihneme.

Dále pokračujeme česáním boků a zad. Toto je nejjednodušší oblast, češeme vždy proti srsti.

Česání zakončíme v zadních partiích zvířete. Opět se jedná o citlivou část, použijeme proto jemnější hřeben nebo češeme opatrněji. Úplně na závěr vyčešeme ocas.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *