Kdyby zvířata mohla mluvit, dozajista by potvrdila, že to se svými pány nemají vždy lehké. Kdoví co by jim jejich zvířecí mazlíčci řekli na různé zkrášlovací procedury, módní oblečky a jiné aktuální trendy, které s nimi jejich majitelé často dělají. Jedním z takových trendů je zajisté i barvení psů a koček.

Barevná srst jako únik ze stereotypu

Růžová kočka s mašlí nebo pes jako by si srst vyměnil s medvídkem pandou či třeba pruhovanou zebrou, to už dnes nejsou nikterak ojedinělé jevy. Především Čína je místem, kde si vlastníci zvířat hojně dopřávají barvení svých zvířecích miláčků. Ale co je důležitější, tento barevný trend stále více proniká do celého zbytku světa včetně Evropy. Možná jste už i vy na sociálních sítích zaznamenali obrázky psů vypadajících jako medvídek panda, tygr či leopard, nebo třeba různobarevné kočky. Je ale barvení srsti psů a jiných domácích mazlíčků v pořádku?

Kladné stránky barvení

Příznivci trendu barvení domácích zvířat si v zásadě nepřipouští nic špatného na tom, když svého pejska či kočku přebarvíte na barvu, která se vám líbí. Dokonce k této činnosti občas povzbuzují ve stylu, že může být skvělá zábava, když si například oblečete modré šaty a modrá bude i srst vašeho pudla – stane se z něj perfektně sladěný společník na procházku či hezký módní doplněk. Není pochyb, že tak na sebe strhnete pozornost, protože váš pes či kočka bude zkrátka originální. Mimoto je přece taková péče výrazem lásky a náklonnosti vůči zvířeti, protože barvení není rychlý proces, ale vyžaduje čas a trpělivost.

Záporné stránky barvení

Zejména pro ochránce zvířat, kteří tvoří majoritní část odpůrců barvení srsti, jsou takové procedury jednoduše nepřijatelné, někteří je dokonce přirovnávají k týrání zvířete. V jejich argumentech často zaznívá, že zvířat bychom si měli vážit a měli bychom se těšit z jejich přirozené krásy, čili i z přirozené barvy jejich srsti. Kromě toho by nesprávné barvení mohlo zvířeti ublížit, neboť barvy obsahují různé chemikálie, které mohou snadno proniknout přes pokožku zvířete do krevního oběhu. Vzhledem k tomu, že srst pokrývá prakticky celou plochu těla zvířete, je nutné barvy použít opravdu všude. Samotný proces barvení navíc zvíře nemusí dobře snášet ani na psychické rovině, kdy mu fyzicky a časově náročný proces může způsobovat stres. Nehledě na to, že určité druhy barev mohou u zvířat vyvolat různé alergické reakce, kožní problémy, ale i jiné zdravotní potíže.

Když barvit, tak čím

Jestliže uvažujete o tom, že byste svému miláčkovi chtěli dopřát novou barvu srsti, dozajista se obloukem vyhněte barvám určeným k barvení vlasů u lidí, protože ty jsou pro zvířata velice nebezpečná. Zkušenost již mnohokrát potvrdila, že zvířata si barvu ze srsti během barvení i po něm mohou lízat, takže je zřejmé, že je nemůžete barvit čímkoli vás napadne. Někteří odborníci radí jedlá netoxická barviva, eventuálně speciální barvící přípravky určené pro srst zvířat, které se pomalu ale jistě objevují na trhu. Alternativou je také nechat svého miláčka obarvit ve zvířecím „salonu krásy“.

Bezpečnost na první místě

Příkladem takové bezpečné barvy, která svým složením pokožku zvířete nepoškodí ani mu nezpůsobí jiné potíže, je produkt Bio-Groom Magic Black Spray 142 g. Jedná se o unikátní černý křídový sprej, který si oblíbili dokonce i konzervativní majitelé psů a koček. Na rozdíl od jiných barvících přípravků neudělá z vašeho mazlíčka kuriozitu, na kterou se budou chodit dívat všechny děti z okolí. Místo toho pouze účinně kryje skvrny, obarvenou či nedokonalou srst. Rychle schne a nebude se otírat jako obyčejná křída. Navíc je lehce omyvatelný s BIO-GROOM šampony. A jelikož nelepí ani nedráždí, tak jej můžete bez obav použít na libovolná plemena psů i koček.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *